Parafina to tak naprawdę produkt pochodząc z ropy naftowej. Posiada ona zdolność do gromadzenia dużych ilości ciepła, które uwalnia się z niej bardzo powoli. Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje parafiny - ciekłą, miękką (topiącą się w temperaturze 45-50 stopni Celsjusza) i twardą (topiącą się w temperaturze 60 stopni Celsjusza). Parafina jest przede wszystkim stosowana do ocieplania ciała i poprawy krążenia krwi w naczyniach krwionośnych. Co istotne, lepsze krążenie krwi oznacza również lepsze natlenienie komórek oraz redukcję ilości toksyn obecnych w krwi. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku narządów - pod wpływem ciepła toksyny, które powstały w trakcie infekcji, są usuwane z narządów. Wobec tego nie dziwi fakt, że parafina jest wykorzystywana w wielu różnych kontekstach.
Parafina – właściwości
Parafina wykazuje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości: poprawia krążenia krwi, ogrzewa, rozluźnia zmęczone mięśnie oraz łagodzi dolegliwości związane z uszkodzonymi stawami. Ponadto, parafina wygładza naskórek, sprawiając, że skóra staje się gładka i elastyczna. To sprawia, że parafina znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w branży kosmetycznej. Dodatkowo, parafina jest często używana jako składnik maści farmaceutycznych, co potwierdza jej znaczenie dla przemysłu farmaceutycznego. Oleje mineralne, w tym parafina, są tanie i ogólno dostępne, łatwo je przechowywać i przetwarzać, co stanowi przewagę nad olejami naturalnymi.
Parafina w kosmetykach
Parafiny klasyfikowane są jako emolienty, co oznacza, że posiadają znakomite zdolności natłuszczające. Po zastosowaniu na skórę, tworzą warstwę, która zapobiega utracie wody przez naskórek, co skutkuje poprawą nawilżenia skóry. Właśnie z tych powodów parafiny są tak często wykorzystywane, szczególnie w produktach przeznaczonych dla skóry wrażliwej, atopowej, czy w kosmetykach dla dzieci.
Parafiny używane w kosmetykach, takie jak wazelina czy olej parafinowy, są związkami o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Są lipofilowe i mają strukturę odmienną od lipidów naszego naskórka, dlatego działają jedynie powierzchownie. Nie przenikają do warstwy rogowej (ich cząsteczki są zbyt duże), ani do żywych warstw naskórka i skóry. Dlatego nie mogą wywołać reakcji alergicznych ani podrażnień, a także nie gromadzą się w organizmie. Tworząc film na powierzchni skóry, intensywnie ją nawilżają i natłuszczają. Ważnym atutem jest też ich wyjątkowa stabilność.
Warto też zaznaczyć, że twierdzenie, jakoby parafiny uniemożliwiały skórze oddychanie, jest nieprawdziwe. Oddychanie człowieka odbywa się przez układ oddechowy, w tym płuca, a wymiana gazowa przez skórę jest minimalna. Zatem nie ma możliwości zakłócenia procesu oddychania przez nałożenie na skórę wazeliny czy oleju parafinowego.
Jak wygląda zabieg parafinowy na dłonie?
Zabieg parafinowy na dłonie to jeden z najbardziej popularnych zabiegów wykorzystujących ten składnik. Przed nałożeniem preparatu na ręce, konieczne jest odpowiednie ich przygotowanie - powinny być oczyszczone, zdezynfekowane, poddane peelingowi, a następnie natłuszczone wazeliną lub innym produktem kosmetycznym, który ma wspomóc absorpcję okładu. Po podgrzaniu parafiny, dłonie zanurza się kilkukrotnie w ciepłym preparacie, zwracając uwagę, aby nie doznać poparzenia.
Następnie dłonie owija się w parafinowe rękawiczki lub umieszcza w specjalistycznym papierze lub foliowych torebkach - wszystko zależy od tego, czy zabieg jest przeprowadzany w domu czy w salonie kosmetycznym. Tak zabezpieczone ręce należy następnie umieścić pod miękkim, frotowym ręcznikiem lub wsunąć w specjalne rękawice i odczekać około kwadransa. Zabieg na stopy jest przeprowadzany w podobny sposób.
Darmowa dostawa od 150zł
Profesjonalne doradztwo
Bezpieczne płatności
Szybka wysyłka
Social media: